Provereno po zakonu 31. 10. 2026.

Neradni dani 2026. u Srbiji

Svi državni i verski praznici za 2026. godinu na jednom mestu: koji dan se ne radi, ko ima pravo da ne radi i kako se plaća rad na praznik. Svaki datum je proveren u tekstu zakona.

Koji su neradni dani 2026. godine?

Za sve zaposlene neradni su: 1. i 2. januar (Nova godina), 7. januar (Božić), 15, 16. i 17. februar (Sretenje), od 10. do 13. aprila (Vaskršnji praznici), 1. i 2. maj (Praznik rada) i 11. novembar (Dan primirja). To je 13 dana, od kojih 9 pada od ponedeljka do petka. Pripadnici drugih vera imaju pravo da ne rade još na svoje verske praznike, a pravoslavci na prvi dan krsne slave.

Tabela: praznici i neradni dani 2026.

Izvor: Zakon o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, čl. 1 do 5. Krsnu slavu svaki pravoslavac praznuje na svoj dan, pa nije u tabeli. Datume bajrama potvrđuju zaključci Vlade iz 2026. godine; datum Jom Kipura objašnjavamo ispod tabele.
DatumDanPraznikKo ne radi
1. 1.četvrtakNova godinaSvi zaposleni
2. 1.petakNova godinaSvi zaposleni
7. 1.sredaBožić (pravoslavni)Svi zaposleni
27. 1.utorakSveti SavaRadi se (obeležava se radno)
15. 2.nedeljaSretenje, Dan državnostiSvi zaposleni
16. 2.ponedeljakSretenje, Dan državnostiSvi zaposleni
17. 2.utorakNeradni dan jer 15. 2. pada u nedeljuSvi zaposleni
20. 3.petakPrvi dan Ramazanskog bajramaPripadnici islamske zajednice
3. 4.petakVeliki petak (katolički)Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica
4. 4.subotaVelika subota (katolička)Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica
5. 4.nedeljaUskrs (katolički)Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica
6. 4.ponedeljakUskršnji ponedeljak (katolički)Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica
10. 4.petakVeliki petak (pravoslavni)Svi zaposleni
11. 4.subotaVelika subota (pravoslavna)Svi zaposleni
12. 4.nedeljaVaskrs (pravoslavni)Svi zaposleni
13. 4.ponedeljakVaskršnji ponedeljak (pravoslavni)Svi zaposleni
22. 4.sredaDan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizmaRadi se (obeležava se radno)
1. 5.petakPraznik radaSvi zaposleni
2. 5.subotaPraznik radaSvi zaposleni
9. 5.subotaDan pobedeRadi se (praznuje se radno)
27. 5.sredaPrvi dan Kurbanskog bajramaPripadnici islamske zajednice
28. 6.nedeljaVidovdanRadi se (obeležava se radno)
21. 9.ponedeljakPrvi dan Jom KipuraPripadnici jevrejske zajednice
21. 10.sredaDan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratuRadi se (obeležava se radno)
11. 11.sredaDan primirja u Prvom svetskom ratuSvi zaposleni
25. 12.petakBožić (katolički)Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica

Šta ako praznik padne u nedelju?

Zakon kaže: "Ako jedan od datuma kada se praznuju državni praznici Republike Srbije padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana." U 2026. to se dešava jednom: Sretenje 15. februara pada u nedelju, a ponedeljak 16. februara je već praznik, pa je neradni dan utorak 17. februar. Pravilo važi samo za državne praznike, ne za Božić i Vaskrs. Kad praznik padne u subotu, kao 2. maj 2026, dodatnog slobodnog dana nema.

Kada je Vaskrs 2026?

Pravoslavni Vaskrs je u nedelju 12. aprila 2026. Neradni dani za sve su od Velikog petka 10. aprila zaključno sa Vaskršnjim ponedeljkom 13. aprila. Katolički Uskrs je nedelju dana ranije, 5. aprila, pa katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica imaju pravo da ne rade od 3. do 6. aprila.

Ko ima pravo da ne radi na verske praznike?

Po članu 4 zakona: pravoslavci na prvi dan krsne slave; katolici i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica na prvi dan Božića (25. 12) i Uskršnje praznike (3. do 6. 4); pripadnici islamske zajednice na prvi dan Ramazanskog bajrama (20. 3) i prvi dan Kurbanskog bajrama (27. 5); pripadnici jevrejske zajednice na prvi dan Jom Kipura (21. 9). Vlada je 2026. još preporučila poslodavcima da omoguće slobodan drugi dan Ramazanskog bajrama (21. 3) i drugi i treći dan Kurbanskog bajrama (28. i 29. 5); preporuka nije obavezna.

Jom Kipur 2026: 20. ili 21. septembar?

Zakon daje pravo da se ne radi na prvi dan Jom Kipura, a to je 10. dan meseca tišrija po jevrejskom kalendaru. U 2026. taj dan je ponedeljak 21. septembar; post počinje u nedelju 20. septembra uveče. Neki kalendari u Srbiji za 2026. navode 20. septembar, iako za 2024, 2025. i 2027. navode dan posta. Ako vaš zaposleni praznuje Jom Kipur, dogovorite datum sa njim ili proverite u jevrejskoj opštini.

Kako se plaća rad na praznik?

Za rad na dan praznika koji je neradni dan zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu od najmanje 110% od osnovice (Zakon o radu, čl. 108). Uvećana zarada je deo zarade pored osnovne zarade za te sate, a osnovica je osnovna zarada. Ako zaposleni na praznik ne radi, dobija naknadu u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci (čl. 114). Kad se poklopi više osnova, na primer rad noću na praznik, procenti se sabiraju: najmanje 110% + 26% = 136%.

Da li se radi na Svetog Savu, Dan pobede i Vidovdan?

Da. Sveti Sava (27. 1), Dan sećanja na žrtve holokausta (22. 4), Vidovdan (28. 6) i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu (21. 10) obeležavaju se radno, a Dan pobede (9. 5) je državni praznik koji se praznuje radno. Za rad tih dana zakon ne propisuje uvećanje za praznik.

Fond sati 2026. po mesecima

Za radnu nedelju od ponedeljka do petka po 8 sati (Zakon o radu, čl. 55) i neradne dane za sve zaposlene. Sati praznika se plaćaju kao naknada kad se ne radi. Fond iz vašeg opšteg akta može biti drugačiji.
MesecRadni daniPraznici od pon do petFond satiSati praznika
Januar19315224
Februar18214416
Mart2201760
April20216016
Maj2011608
Jun2201760
Jul2301840
Avgust2101680
Septembar2201760
Oktobar2201760
Novembar2011608
Decembar2301840
Ukupno25292.01672

Kako da izračunam sate za praznike i noćni rad?

Najbrže sa našim besplatnim kalkulatorom sati: upišete dolaske i odlaske ili izaberete Excel tabelu, a kalkulator za svakog zaposlenog odvoji redovne, prekovremene i noćne sate i rad na praznik, sa praznicima iz tabele iznad. Tabela se čita u vašem pregledaču i nigde se ne šalje.

Česta pitanja

Da li je 2. maj 2026. neradni dan?

Da. Praznik rada se praznuje 1. i 2. maja. Drugi dan pada u subotu, a dodatni slobodan dan postoji samo kad državni praznik padne u nedelju, pa ga ove godine nema.

Da li je Badnji dan neradan?

Ne. Zakon ne navodi Badnji dan kao praznik. Vlada je ranijih godina ponekad preporučivala poslodavcima da omoguće slobodan dan, ali takva preporuka nije obavezna.

Da li se rad nedeljom plaća više?

Zakon o radu ne propisuje uvećanje za rad nedeljom. Opšti akt ili ugovor o radu ga može predvideti. Ako je nedelja ujedno i praznik, kao 15. februar 2026, važi uvećanje za rad na praznik.

Koliko prekovremenog rada je dozvoljeno?

Najviše 8 časova nedeljno, a ukupno sa redovnim radom najviše 12 časova dnevno (Zakon o radu, čl. 53). Prekovremeni rad se plaća najmanje 26% više od osnovice.

Šta je sa noćnom smenom koja počinje dan pre praznika?

Računaju se stvarni sati: deo smene posle ponoći je rad na praznik, a ceo rad od 22 do 6 časova je rad noću. Na primer, smena od 22 časa 10. novembra do 6 časova 11. novembra ima 6 sati rada na praznik.

Sate za praznike i noćni rad sabirate ručno?

Možemo da sati stižu sami iz evidencije i radnih naloga, sa praznicima, noćnim i prekovremenim radom već odvojenim. Vaš knjigovođa samo proveri i odobri.

Zakažite besplatnu procenu

Izvori

Činjenice na ovoj strani proverene su u zvaničnim tekstovima, poslednji put 31. 10. 2026.

Prikaži izvore (8 dokumenata)
  1. Zakon o državnim i drugim praznicima u Republici SrbijiParagraf
    • Sretenje se praznuje 15. i 16. februara.
    • Nova godina 1. i 2. januara, Praznik rada 1. i 2. maja, Dan pobede 9. maja, Dan primirja 11. novembra.
    • Verski praznici za sve: prvi dan Božića 7. januara i Vaskršnji praznici od Velikog petka do drugog dana Vaskrsa.
    • U dane praznika se ne radi, osim na Dan pobede koji se praznuje radno.
    • Državni praznik u nedelju: ne radi se prvog narednog radnog dana.
    • Pravo da ne rade na verske praznike: krsna slava, katolički Božić i Uskrs, bajrami, Jom Kipur.
    • Dani koji se obeležavaju radno: Sveti Sava, Dan sećanja na žrtve holokausta, Vidovdan, Dan sećanja na srpske žrtve.
  2. Neradni dani 2026.Paragraf
    • Tabela neradnih dana 2026 (Paragraf), uključujući 17. februar.
  3. Zaključak Vlade o drugom danu Ramazanskog bajrama (Sl. glasnik 27/2026)Službeni glasnik RS
    • Ramazanski bajram 2026: Vlada preporučuje slobodan drugi dan, 21. mart, pa je prvi dan 20. mart.
  4. Zaključak Vlade o Kurban bajramu 2026.Paragraf
    • Kurban bajram 2026: Vlada preporučuje slobodan drugi i treći dan, 28. i 29. maj, pa je prvi dan 27. maj.
  5. Jevrejski kalendar: 21. 9. 2026.Hebcal
    • Jom Kipur (10. tišri 5787) je 21. septembra 2026; veče uoči je 20. septembra.
  6. Neradni dani 2027.Paragraf
    • Paragraf za 2026. navodi 20. septembar za Jom Kipur, a za 2027. 11. oktobar, što je dan posta (10. tišri).
  7. Zakon o raduParagraf
    • Rad na dan praznika koji je neradni dan: najmanje 110% od osnovice; noć i prekovremeni najmanje 26%.
    • Uvećana zarada je deo zarade pored osnovne zarade.
    • Kad se stekne više osnova, procenti se sabiraju.
    • Osnovica za uvećanje je osnovna zarada.
    • Za praznik kada se ne radi pripada naknada u visini proseka prethodnih 12 meseci.
    • Prekovremeni rad najviše 8 časova nedeljno, ukupno najviše 12 časova dnevno.
    • Radna nedelja po pravilu pet dana, radni dan osam časova (osnova za fond sati).
    • Rad noću je rad od 22 do 6 časova.
    • Zakon o radu ne navodi rad nedeljom među obaveznim uvećanjima; opšti akt može da predvidi druga uvećanja.
  8. Neradni dani 2025.Paragraf
    • Vladina preporuka za slobodan Badnji dan nije obavezujuća (primer 2025).

Ažurirano: 31. 10. 2026.